View Full Version : BJ42:seen HJ:n ohjaustehostin
Elikkä tuli kavesin autoon tuommonen systeemi!
HJ:n simpukka/vw:n sähkönenpumppu/HJ:n ohjausvarret lyhennettynä/Fj55:sta rattiakseli täydellinen simpukalle asti!
BJ-40/76
13.01.2014, 03:15
Siis varmaan toimii 12v sähköllä....
Tuo sähköinen hydraulitehostin on monesti käynyt mielessä, siis toimiiko samalla tapaa kuin esim. orkkis hj-60 tehostin, siis kun vaan väännät ratista, niin renkaat kääntyy tehostimen avittamana? Jos toimii, niin lisää tietoa komponenteista- ja kytkennästä!
Tuo pumpun "herättäminen" on se suurin ongelma (toki hj;n simpukassa ilman paineita on suurempi välys, kuin "paineellisena"... )
P.S paljonko voimaa, ja nimenomaan kuinka nopeaa jaksaa kääntää renkaat laidasta laitaan? (ja mikä pumppu/mistä autosta, ja minkä ikäisestä)?
12v virralla toimii pumppu!
Samanlailla pelittää kuin orkkis tosin että auto ei tarvitse olla käynnissä!
Ja jos ei kääntele pyöriä niin pumppu pyörii hitaasti ja mitä enemmän tarvii voimaa kääntämiseen niin pumppu lisää tehoja ja kierroksia automaattisesti!
Laitan lisää infoo kun testattu mettässä ensin!
Ja pumppu ollut f-cupin kärki autossa ja pysyy mukana ja ei ole viivettä, vaikka oli asennettu takaronttiin
Laita tarkempia kuvia ym rakennus inffoa näköselle.
Pistetään kun koneelle pääsen!
Pistetään kun koneelle pääsen!
Joko? ;)