View Full Version : Mikron sulake?
Mistä löytys ja voiko korvata jollain?
sulakkeessa lukee tekstit E.F8AH250VP
Onko kuvaa? Vaikuttaa lasiputkisulakkeelta?
Nopea 8A 250V.
Ja putkisulake vieläpä, olisiko jopa keraaminen, veikkaan...
On niin ku lasiputki mut valkoinen. N.20mm pitkä.
http://www.partco.biz/verkkokauppa/index.php?cPath=1629_1627&osCsid=g03dumstbefof2uoofhkjm2t53
Partcon listoilla mikrojen sulakkeet luokkaa 0.8 A ?
Tai mitan mukaan, löytyykin...
http://www.partco.biz/verkkokauppa/product_info.php?cPath=1629_1630_1284_1292&products_id=6397
http://www.partco.biz/verkkokauppa/index.php?cPath=1629_1627&osCsid=g03dumstbefof2uoofhkjm2t53
Partcon listoilla mikrojen sulakkeet luokkaa 0.8 A ?
Tai mitan mukaan, löytyykin...
http://www.partco.biz/verkkokauppa/product_info.php?cPath=1629_1630_1284_1292&products_id=6397
Tuoltahan löytykin jälkinmäisestä. En ole ennen edes törmännyt että olis sulakkeita. Melkein uus mikro. Kaveri purki vanhasta ja aiko kohta tuoda niin saa toimimaan.
Täytyy hommata repullinen noita, kun soittelin kavereita läpi niib monella mennyt aivan hiljattain.
On niin ku lasiputki mut valkoinen. N.20mm pitkä.
Eli kuten arvailin, keraaminen 8A putkisulake mallia pieni...
E: niin. tämä on muistaakseni sitten ihan syöttöpuolen sulake (omaan mikroon kun vaihdoin taannoin), kun Pee epäili ampeereja tuossa ylempänä. Jos sulake on siellä korkeajännitepuolella niin sitten ampeerin tai alle sulake löytyy.
Hifi/audio liikkeet on kans yks missä on "ihmeellisiä"kin sulakkeita
Keraaminen putki sulake mallia piiiiitkä oli tutulle löytynyt jostain musiikki liikkeestä hyllystä puolen mailman ettimisen jälkeen,
missään ei ollut ollut vaarivainaan aikuiseen viritin vahvistimeen sulaketta ja kuulemma joka päiväisessä käytössä sama sulake jossain 2010 valmistetussa styrkkarissa/kitaravahtistimessa
Sen huomasin ite et paperi klemmari istuu siihen kynsiin tosi hyvin :p
22Lr;n paukku kans käy, mutta en kyllä sitä suosittele kuten myytinmurtajissa testasivat
Moni heittää mikron roskiin kun sulake palanut, luulevat että entistä kalua :D
Kiva välillä käydä hakemassa elektroniikkakeräyksestä siistejä, suht. kalliin hintaluokan mikroja.
Samaa sarjaa monessa muussakin elektroniikkatavarassa, pieni konkka saattaa olla paskana, se vaihtoon (maksaa noin 0,10-0,50e) osasta riippuen ja sitten taas toimii.
Ei paha vaiva?
^- tuo liittynee siihen, että vikadiagnosointi maksaa joten mitään alle muutaman satasen arvoista laitetta ei välttämättä kannata edes viedä arviointiin korjauksesta. Toisaalta myös niillä joilla ei ole tietotaitoa elektroniikan puolelta, niin äkkiseltään satasen- parin laite lentää siksi suoraan elektroniikkakierrätykseen.