Kirjaudu sisään

View Full Version : Kardaanin jyrinät


Jax_KiBez
03.09.2013, 05:49
On tommonen -90 2.5TD Pajero ja on ollut ostamisesta asti ongelma että kardaani jyrisee aika pahasti liikkeelle lähtiessä ja jos joutuu vähänkään väännöllä kiihdyttämään vauhtia. Oletus on ristinivel joutuu ikävään asentoon kun perä nousee menee huonoon asentoo koska taka-akseli pääsee elämään. Tämän pystyi myös toteamaan kun autossa vaihde päällä ja nyki autoa edestakas niin perä kallistui eteen-taakse liikuteltaessa, jonkun 5cm oli liikkumisvara ihan rautakangella autoa heiluttamalla.

Kunnossa oleva Paje tuskin näitä tekee?
Myös päivän metsäreissun jälkeen tuli toinen ongelma, taka-akseli kampeaa oikealle kun kiihdyttää, ei mitenkään rajusti, mutta tuntee kyllä että että perä "ohjaa" oikealla ja kaasun vapautuessa takaisin suoraan linjaan.

Lehtijousen kumipuslat näyttäis olevan loppu ja jostain syystä vasemmalla ja oikealla on erilaiset lehdet, vasemmalla näyttäisi olevan suht tuoreet paksut latat ja oikealla kovin alkuperäisen näköiset ohuemmat, molemmat joustavat kuitenkin tasan ja auto seisoon vaaterissa.

Mitä jyrinöille ja kampeamiselle voisi tehdä? Onko ihan vain puslien vaihto vai voiko lehdet antaa muka niin paljon periksi että ristinivel joutuu rajuun asentoon. Ei oikein nämä kiinteä-akseliset ja lehtijouset ole tuttuja.

kippo86
03.09.2013, 07:42
Kannattaa varmaa vaihtaa samanlaiset jouset molemmin puolin, ja uusia puslat ;)
Sitte kattoo tarviiko muuta...

HeikkiH
03.09.2013, 09:09
Kardaanista kannattaa kattoa ristikot, ja ihan siten että ottaa sen irti ja pyörittelee jokaisen kupin läpi.

hj
03.09.2013, 09:17
onko ristikot linjassaan?

Jappi
03.09.2013, 11:00
Onko taka-akseli kiinni jousissa kunnolla?

Ja puslat vaihtoon jo ajettavuuden takia.

Heguli
03.09.2013, 15:23
Onkos Pajeroissa tarvetta traction barille ? Tietty jouset ja puslat ensin kuntoon.

Jax_KiBez
03.09.2013, 17:03
Täytyypi puslat tosta vaihdella ja katsoa muuttuuko. Akseli on kyllä kunnolla kiinni, mutta jostain syystä pääsee elämään.

Ristikot tuntuu ihan suht hyviltä kun niitä auton alla nitkuttelee, irti en nyt toistaiseksi rupea ottamaan. Katsellaan miksi muuttuu puslien vaihdon jälkeen.

Tomppaa_
03.09.2013, 17:17
Jos ei helojen vaihto auta niin kokeile pyöräyttää kardaania perän pulteissa 180*

Palex
03.09.2013, 20:22
Ristikot tuntuu ihan suht hyviltä kun niitä auton alla nitkuttelee
Ristikot voi kuitenkin olla todella paskassa kunnossa siitä huolimatta että ne auton alla tuntuu hyviltä. Käteen kun ottaa kardaanin ja pyörittelee uudelleen, niin saattaa ristikot tuntua monesti hyvinkin paljon erilaiselta...:rolleyes: