View Full Version : Outoa ääntä suskan nelivedossa..
suzu_ukko
21.07.2013, 18:57
Verestä jahtiautoa kattellu ja kävin koeajamassa erästä Grand Vitara Suskaa, autossa myyjän mukaan automaattilukot. Miten nuo muuten pystyy testaan? 2wd ja nopea 4wd kaikki tuntu ok:lta mutta kun laittoi hitaan 4wd päälle niin edestä alkoi kuulua välillä outoa "rutinaa", kuulosti niinkuin olisi ollut vängärin puolella. Sen jälkeen kun laitoi nopeen puolen päälle niin rutina kuului. Peruuttamalla piti lähtä lukkojen pois päältä. 2wd puollella tuota ääntä ei kuulunut. Missähän tuossa vois olla mahollisesti vika? Lukko jumittaa, vetonivel tai mahollisesti pahempaa. Villejä arvauksia otetaan vastaan :)
Mikä oli kohteen vuosimalli?
Jos ei aluksi kuulunut nopealla nelivedolla vaan vasta hitaalla käytön jälkeen, kuulostaa siltä että napalukko ei kytkeydy kunnolla.
suzu_ukko
21.07.2013, 20:27
vuosimalli on 2000
Napojen kytkentämekanismi muuttuu korimallin myötä, sanoisin huonommaksi.
Toimii imusarjan alipaineella, sieltä menee letkut etuperään jonka sisässä mekanismi on. Mutta sehän toimi jotenkin, voi olla alipainevuotoa tai sitten käytön puutetta.
Kun olet kytkenyt nelivedon ja ajanut pätkän, tunkkaat vuoron perään eturenkaat ilmaan ja kokeilet pyöriikö rengas, ei pitäisi pyöriä.