PDA

View Full Version : Lämpöongelmia Rockyn kanssa


boolz
20.05.2013, 21:02
Potilaana siis Daihatsu Rocky 2.8d.
Alakanu lämpöjä nosteleen yli puolenvälin (mittarin mukaan) ihan normaaliajossa nyt kesällä.

Ylävesiletku ei kuumene, kun taas alavesiletku kuumenee, normaalia tämä?
Jos ei oo normaalia, niin lienekkö vesipumppu menny..
Toisaalta se termostaatin ja vesipumpun välinen pikkuletku lämpenee, kehtaa sormilla pitää kiinni.

Mittariin jos luottaa niin alavesiletkusta ei liene palijainnäpein kehtais paljon kiinni pidellä, nyt voi pijellä kiinni vaikka maalimanääriin saakka.

Ylävesiletkuhan ei lämpene ennenkuin termostaatti aukeaa?

Flekti on viskomallia ja pyörii.
Sisälle puhaltaa lämmintä (tosin ikkunoille vain, mut siinä liene vika muualla).

Turhauttavaa, ei kehtais tahallaan särkeäkkään ja jatkaa ajamisia..

Erillistä lämpömittaria suunnitteilla, mutta öljynlämpö vai vedenlämpö?
Vedenlämpö ois liene helepompi asentaa, mutta öljynlämpö vois olla luotettavampi ja lois enemmän mielenrauhaa..? :D

vekkipappa
20.05.2013, 21:20
Patrol85 nimimerkillä on meidän vanha rocky. Siinä oli aina lämpömittari yli puolenvälin. Eikä kertaakaan silti keitellyt. Ja siis nykypäivänäkään ei ongelmaa. Mutta näin siis tuossa. Kannattaa silti katsoa ja laittaa se erillinen vesimittari. Nii ja laita samalla öljylämpömittarikin. Ei ne koskaa turhia ole

rocky86
21.05.2013, 08:15
kato ettei syyläri vuoda ylä laidan prässeistä.
kyllä munkin tohatsussa oli lämmöt yli puolen välin enne kuin laitoin transportterin syylärin.

boolz
21.05.2013, 12:43
Noniin piti käyä vähän taas testaileen, annoin nyt lämpöjen mennä johonki 3/4 mittariin ja alakohan se ylävesiletkuki kuumenemaan.
Syyläri oli ihan viliponen kaikkialta paitti siittä ihan päältä missä korkkiki on kiinni, eiköhän tuo syyläri oo siis aikalailla finito.

Ei hirviämmin kyllä vuoja, mut meleko tukosa mahtaa olla.

Mites toi viskoflekti, eikö sen pitäs olla meleko jäykkä pyörimään kun se lämpiää?
Nyt tuntuu pikemminki niin, että kylymänä se on vähän jäykempi, ja lämpimänä pyörii ku vettä vaan..

Hirvittää kyllä tuohon mittariin luottaa, vua jospa se taihatsu nuilla lämmöillä jaksaa vielä hetken puksuttaa.. :D

rocky86
21.05.2013, 19:10
laitat sähkö flektin ja jonku hiacen tai vastaavan syylärin niin eiköhän ala lämpö ongelmat väheneen.
niin ja kato termari vielä onko finito.

Rocky_Hartsa
23.05.2013, 20:33
mulla rockyssä lämmöt aina melkee n.4/5 paikkeil.. Hiukan vedättäes käy punaviival. On jo ohjekirjasssakin mainittu et kovemmil nopeuksil ajettaes lämpee. Eikä se kone lämpöö pelkää... Meni edellis talvena nesteet hyhmään ja heitti kaikki ulos, ajoin ilman nesteit n.8km huoltiksel eikä kone meinannu mitään. Oli kyl ku ois löylyy heittäny ku kaato uutta nestettä koneeseen :D

boolz
24.05.2013, 17:49
Taitaa ollakki meleko ikiliikkuja tuo motti! :D

Laitettiin sähkönen veenlämpömittari eilettäin, anturi ylävesiletkuun.
Liekkö tuohon on pantu joku väärillä arvoilla oleva orkkisanturi, koska mittari on tosiaan ihan pölijän korkijalla, mutta tuo uus mittari on näyttäny nyt maksimissaan ~80 astetta.

Joka on aika hyvä, kertoo siitä että termariki aukiaa just eikä melekeen oikiassa kohassa. :)

Pitänee kesän aikana tuo syyläri ja sähkönen flekti silti laittaa!