View Full Version : hj kitkaperän kiristys miten?
eli yritin ehtiä tietoa mut en löytänyt.. eli miten porukka on kiristänyt toyota hj kitkaperän.. onnistuuko se jos laittaa lisä levyn toisesta perästä sinne kitkapakan jatkeeksi kun löytyy purettuna yksi ylimääräinen kitkaperä..
kiitos avusta etukäteen
onnistuuko se jos laittaa lisä levyn toisesta perästä sinne kitkapakan jatkeeksi
Jokseenkin noin,tai joku muu sopiva shimmilevy,millä saa pakkaa kiristettyä.
BJ-40/76
27.04.2013, 14:56
Ei yleensä sovi ylimäärästä levyä, ja tuon esijäykkyyden kiristys tapahtuu Keskijousta vaihtamalla jäykemmäksi, taikka sen alle korokepalikkaa.
Jossain topiikissa selvitetty aika seikkaperäisesti.
Ja jos nuo kitkalevyt ovat kuluneet, niin silloin tasauspyörästössä liikaa klappia, sen saa pois tekemällä chimmilevyn, valmiina noita shimmejä ei saa, en ainakaan tiedä mistä... (Muistaakseni alunperin säädetään vaihtamalla paksumpi levy pakkaan, muistaakseni huomattavan arvokkaita)
toinen säätöpaikka on tasauspyörästön pienien hammaspyörien laakerilevyt, niitäkin muistaakseni saa eri vahvuisena.
Kiristin HJ:n kitkan(0.55mm shimmilevyjä molemmin puolin ja keskijousen alle 3,8mm prikka+ jousen sisään vielä vanha venttiilinjousi) 5mm prikka olisi ollut ainakin tuohon perään turhan paksu, muuten olisi jousi jo pohjannut.
Kiristyi huomattavasti alkuperäisestä, mutta lisään vielä joskus 0.20mm shimmit puolelleen että vielä kiristyisi lisää ja jousen alle jonkun ohuen lisäprikan. Ei näköjään tarpeeksi tiukaksi uskaltanut kerralla laittaa :)
Shimmien määrä riippuu minkäverran levyt kuluneet ja kuinka tiukaksi perän haluaa.
Shimmejä saa Toyotalta, muistaakseni oli 9e shimmilevynhinta/kpl. Sen shimmin kyllä sopivanpaksuisesta pellistä kyllä tekee, jos kehtaa vähän värkätä.
On siitä perästä joku kuvakin, voin lähettää tarvittaessa.
Porvoon Hilma
27.04.2013, 18:13
http://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=62135&page=66