View Full Version : OM636 ongelma
Tevehys
No niin hirveä inspiraatio puuska iski ja aattelin laittaa mogin U2010 -52 ajokuntoon. Moottorin vaihto oli ekana kun alkuperäinen kone ollut käynnissä viimeksi kolkytvuotta sitten.
Vaihtomoottori (venemoottori) löytyi paikkakunnalta ja piti olla käyntikuntoinen, kahdessa jakopään rattaassa oli pienehkö hammasvaurio joten vahdoin ehjät tilalle.
Nyt sitten yritetty saaha kone käyntiin mutta huonoin tuloksin, lopulta meni hermot ja ostin starttipilottia. Lähtihän se käyntiin (yllättävän sievästi ilman turhia kolinoita) kone käy sievästi, mutta ilman pilottia normi hehkutuksen jälkeen ei muutako savuttaa ilman kunnon lupauksiakaa käynnistymisestä.
Puristukset mitattu 2 ja 3 sylinteri n,20 kg/cm2
1 ja 4 sylinteri n,16-17 kg/cm2 mittarin viisari käy 20 hujakoilla mutta ei lukitu sinne ?
Ajoitus tarkistettu (joutsenkaula) pitäis olla oikein
YKK tarkistettu
Venttiilien ajoitus tarkistettu myös välykset
Siirtopumppu vaihettu
Kansipahvi ei vuoda ainakaan vesitilaan
Huohotus on normaali
Ilmattu monta kertaa -> ei kerää ilmaa polttoaine linjaan tai en ainakaan ole löytänyt
Hehkut toimii
Nyt saa tietää/arvailla missä vika, oma veikkaus menee väljään pumppuun -> pehmeä käynti myöhästynyt suihkutus.
savu ilmeisesti vaaleaa ja kitkerää?
Mihinkäs arvoon kone on ajotettu?
Joo kyllä se lähempänä vaaleaa kuin mustaa
Ennakko on nyt 32-34 manuaalin mukaan 32 olis oikea, tiukempaakin kokeilin n,36 ei huomattavaa eroa ehkä oli hiukan parempi
kokeile aikasempaa. Vaalea savu on palamatonta niin vaikuttas että ois myöhäsellä.
Puristuksiaki tuntus olevan että sen puolesta pitäs palaa.
Hehkut rinnan vai sarjassa ?
Melko aikastakin on kokeiltu 36 tai ehkä vähän ylikin, ja jossakin pitäis olla jotain vialla jos ennakkossa joutuu menemään reilusti yli.
Hehkut on sarjassa.
Onk ne hehkut ollu venekäytössäkin sarjassa, ettei olis tuoreemmat jotka tahtois olla rinnan ja syovät 12 V
Ne alkup sarjahehkuthan on jo aika harvinaisia, olikohan 1,5 V ?
Ajoitus lienee suht kohillaan jos se käy kivasti kuitenkin ...
Kyllä ne sarjassa on ollu, sellaiset lankahehkut, voihan ne tietysti olla merihehkut jotka ei toimi maalla :)
Sellanen huomio jäi sanomatta että heti starttauksen alussa kone yrittää parhaiten mutta jo muutaman sekunnin jälkeen menee pelkästään sahaamiseksi vaikka hehku on koko ajan päällä.
Tuosta käynti äänestä sellanen mututuntuma että pitäis olla terävämpi.
Onks wanhojen ajoitus eykk vai jykk ?
Aika terävä kalina tuommoses sais kai olla ...
metsämies75
21.03.2013, 16:43
Tevehys
No niin hirveä inspiraatio puuska iski ja aattelin laittaa mogin U2010 -52 ajokuntoon. Moottorin vaihto oli ekana kun alkuperäinen kone ollut käynnissä viimeksi kolkytvuotta sitten.
Vaihtomoottori (venemoottori) löytyi paikkakunnalta ja piti olla käyntikuntoinen, kahdessa jakopään rattaassa oli pienehkö hammasvaurio joten vahdoin ehjät tilalle.
Nyt sitten yritetty saaha kone käyntiin mutta huonoin tuloksin, lopulta meni hermot ja ostin starttipilottia. Lähtihän se käyntiin (yllättävän sievästi ilman turhia kolinoita) kone käy sievästi, mutta ilman pilottia normi hehkutuksen jälkeen ei muutako savuttaa ilman kunnon lupauksiakaa käynnistymisestä.
Puristukset mitattu 2 ja 3 sylinteri n,20 kg/cm2
1 ja 4 sylinteri n,16-17 kg/cm2 mittarin viisari käy 20 hujakoilla mutta ei lukitu sinne ?
Ajoitus tarkistettu (joutsenkaula) pitäis olla oikein
YKK tarkistettu
Venttiilien ajoitus tarkistettu myös välykset
Siirtopumppu vaihettu
Kansipahvi ei vuoda ainakaan vesitilaan
Huohotus on normaali
Ilmattu monta kertaa -> ei kerää ilmaa polttoaine linjaan tai en ainakaan ole löytänyt
Hehkut toimii
Nyt saa tietää/arvailla missä vika, oma veikkaus menee väljään pumppuun -> pehmeä käynti myöhästynyt suihkutus. käytitkö hehkun pois ja tarkistit että lämpiää..? auton hehkut ei tahdo kestää oikeata pilottia..
En käyttänyt hehkuja pilotin kanssa, sarjassa olevissa hehkuissa yksi palanut hehku katkaisee virtapiirin ja silloinhan hehku ei toimisi ollenkaan.
toimiiks se pippuripurkki ? ilman sitäkäänhän ne ei kai wörki ?
ja jotta menis jankutukseks, niin siinehän vois ruuvata hiukan uudemman polven hehkutkin, ja releen... omaan aikoinaan laittelin siten, ja jopa alkoi hehkua ja käynnistyä ...
käynnistyyks se lämpimänä kään ilman pilottia ?
Pippuripurkki toimii joten hehkutkin luulis toimivan ja nappaavat virtaakin mukavasti.
En ole pystynyt käyttämään moottoria kovinkaan lämpimäksi kun syyläri vaatii kunnostusta joten ei ole ollut paikallaan.
Vasta pariviikkoa sitten taistelin kun ei lähtenyt käyntiin millään, pilottia jos anto niin sen poltti ja sit jatku sahaaminen. Polttoaineletkussa, tankin ja siirtopumpun välissä oli pienenpieni halkeema joka ei vuotanut ulospäin. Senku korjas niin jopas läks tulille. Eli voisko ottaa ilmaa jostain niin että ei jaksa käynnistyä, onko eroa kaasupohjassa tai ilman kaasua?
Polttoainetankin virkaa hoitaa kanisteri, letkuja vaihettu ja suodattimen läpi huilaa polttoaine.
Startatessa kaasupolkimen asennolla ei ole mitään havaittavaa merkitystä. Mootori ollessa käynnissä ottaa kierroksia normaalisti tai sen mitä tonnin painoinen vauhtipyörä sallii :)
Kyllä ilma vikakin on mahollista, kun starttauksen venyessä yritys huononee ja savuttaa vähemmän mutta toisaalta kun laittaa pilotilla käyntiin niin käy sen jälkeen ihan hyvin.
katto(kaa)pa noita hehkutusaikoja, etenkin pakkasessa !!!!!!!!!!!
http://www.170v.de/yabbfiles/Attachments/Preheating.pdf
Lähteekös se hetken käytyään ilman pilottia käyntiin?
BJ-40/76
21.03.2013, 22:17
Syöttöpumppu väljä ja suihkut heikossa kunnossa, starttauksen alussa pyöräyttää hivenen nopeammin, niin silloin joku etementti antaa sen verran sumua, että kuumassa langassa räjähtää, muuten sumu niin heikkoa, että vain höyrystyy.
Ja sen takia lähtee pilotilla, että kun kierroksia on enenmmän, kuin startilla jaksaa pyörittää, niin horokin pumppu ei kerkeä vuotaa niin paljoa, että ei riittäs käynnissäpysymiseen.
Jos saat sen syylärin korjattua, niin pistä sinne kanisteriin puolet 2T öljyä ja puolet dieseliä, ja mahd. mukaan aja maksimikuormituksella kone kuumaksi, että paaraneeko käynnistyvyys.
Onhan tuossa rivipumppu, ja onko peräti pakkosyöttö?
Eipä ole tullut vielä kokeiltua käynnistyiskö heti sammutuksen jälkeen.
Tuo pumpun kunto epäilyttää eniten mutta suihkut ei ehkä niin paljon koska kun sen käyntiin saa niin käy nätisti. Aattelin että väljällä pumpulla riittävän paineen saavuttaminen Viivästyy ja ajoitus menee myöhäselle. Perimätiedon mukaan tuohon koneeseen on joskus 80-luvulla tehty remontti mutta oisko pumppu jäänyt uusimatta.
Imeisesti siinä jonkin moinen pakkosyöttö on kun sammutin vipua työnnetää eteenpäin (vetäen sammuu) tämän käytöstä ei mainittavaa hyötyä.
BJ-40/76
22.03.2013, 01:37
Juurikin tuo sammutusvivun toiseen suuntaan liikuttaminen on pakkosyöttö.
Mutta jos ei apua, niin olisko nuo suihkut "kusijoita" siis ei työnnä dsl pilvenä, vain ruiskuna? pienillä (alle tyhjäkäynnin kierroksilla), mutta suuremmilla toimii paremmin (-> "2T öjyhoitoa", kunhan saat nesteet sisään)
Hehkuja kun ei tarvii kuumakäynnistyksessä niin saat sen samantien karsittua pois... ite veikkaa ruiskupumppua tai suuttimia. Huono paine pumpusta tai kusee suuttimet läpi. Pilotti syttyy helpommin niin lämpeää ja saa syttymään huononkin seoksen.
Minua jotenkin ihmetyttää tuo starttauksen alku joka on parempi kuin muutaman sekunnin jälkeen, jolloin savuakin tulee minusta vähemmän. Pyörimis nopeudessa ei ainakaan korvakuulolla tapahdu muutosta, jotenkin tuntuis järkevämmältä että väljä pumppu pitempään sahatessa alkais muodostaan painetta paremmin. Minusta tuo ominaisuus viittais ilmavuotoon tai polttoaineen saanti ongelmaan juurikin startatessa.
oliks noiden pumpuissa semmoin alipainehässäkkä siin päällä / kyljessä ? ( vai oliks se jossain vakiokierrosmallissa )
Joo kyllä se alipaine säätöinen on -> käynnistäessä alipaine heikko -> syöttö maximi
Joo noissa ajoneuvo moottoreissa on se alipainesäädin, unimog ja mb180. Itellä on kone puimurista peräsin ja siinä on vakiokierrossäädin.
Omassa ilmavuotokokeilussa tuli havaittua että ilman kaasua melkein lähti käyntiin mutta kaasupohjassa ei ees yrittänyt. Pystytkö kokeilemaan vai tuuppaako alipainesäädin aina kaasun pohjaan. Letku suuhun ja imua :)
Jousi kuormitteinen se on -> ei alipainetta -> syöttö max, pumpun kyljessä olevasta luukusta voi katsoa toimiiko. Pakkosyöttö työntää syötönsäätö tankoa vielä pykälän pitemmälle.
Ja pumpun immenkalvon kunnon voi kokeilla mokkeron tyylillä :)
Vaihoin sitten toisen syöttöpumpun, ja muuttuihan se paremmaksi tosin piti laittaa pilotilla käyntiin mutta pienemmällä annoksella. Käytin konetta jonkun aikaa, ja melkein heti sammutuksen jälkeen starttasin (20sek hehkutus) lähti käyntiin sahaamatta.
Annoin sitten koneen jäähtyä ja kokeilin uuestaan niin eipä lähtenyt tulille, yritys oli kumminkin parempaa kuin vanhalla pumpulla.
Imuilma äänen seasta kuuluu sellanen vaimea "sirinä" mahtaisko tulla suihkuista?
Seuraavaksi täytyy suihkut käyä läpi.
Posted via Mobile Device