PDA

View Full Version : M: "Monsteri" renkaat 420/70R24


Jare
16.05.2005, 20:53
Eli jos joku haluaa tehdä iso gummisen pirssin, niin tuossa olis ainaki mogin jaollisiin akseleihin "bolt-on" renkaat. Halkaisija on jotain 123 tai 124cm, eli kelpaa trialin Prototype luokkaankin, ku siellä suurin sallittu halkaisijahan on 125cm.

Renkaat: Taurus Point 7
Koko: 420/70 R 24

Vanteet: -muistaakseni 13" leveät ja siis 24" halkaisija
-reunat vahvistettu harjateräksellä molemmin puolin
-vannelukkopalat molemmin puolin rengasta, joten ei takuulla putoa vanteelta
kummaltakaan puolelta
-sisärenkaat
-keskiöt on mogin pulttijaolla, kuten jo aiemmin tuli ilmi

Isothan noi on, eli ei sovi ihan jokaiseen leluun laittaa.
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Jare-Renkaita%20007.jpg


Kuvion traktorin "lapoja" on mottorisahalla lovettu, jotta kuvio saatu paremmin elämään.
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Jare-Renkaita%20010.jpg



Kuvion syvyydessä riittää aikas reilusti. Ei mee pikku savikossakaan kovin helpolla tukkoon. Ja kuten kuvasta huomaa on mittasuhdetta antamassa 2 euron kolikko.
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Jare-Renkaita%20011.jpg



Ja "lapojen" loven syvyys suhteessa samaiseen 2e kolikkoon.
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Jare-Renkaita%20012.jpg






<center>Myyntihinta koko 4 renkaan ja vanteen sarjalle: 1650 euroa</center>
<center>tai kuunnellaan tietty jotain sopivia tarjouksiakin/vaihtoja</center>

<center>Yhteyttä täältä palstan kautta

tai

s-postilla: jare.salonen "miuku" veho.fi

tai

iltaisin puhelimella 040-5272785</center>












<center>---------------------------------------
"And on the seventh day GOD greated Off Road"

</center>



Edited by - mikjus on 10/05/2006 14:38:30

Edited by - Jare on 17/09/2007 16:25:56

LaaLaa
16.05.2005, 21:56
Kaikkea sullakin löytyy nurkista<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>ipirulle ittä Viita
Eikös nuo ole ne mitkä oli chemogissa alla?
*edit* oli näköjään mennyt salakieleksi tuossa ylempänä, piti lukea että viitapirulle siittä renkaat<img src=icon_smile_blush.gif border=0 align=middle>

"I feel sorry for people who don't drink. When they wake up in the morning, that's as good as they're going to feel all day "<img src=/smiley/beer.gif border=0 align=middle>

Edited by - LaaLaa on 17/05/2005 09:20:59

tare
17.05.2005, 03:48
http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Jare-chemog_RTI.jpg

Viitapiru
17.05.2005, 05:41
laitoin privaa.

17.05.2005, 08:03
UUDET 420-70-R24 maksaa pienillä alennuksilla 400 e kpl sis alv !

Ei millään pahalla ,mutta vanha on vanha ja traktorin rengas traktorin rengas !

Note! This message was posted anonymously!

HEKULIINI
17.05.2005, 08:23
4*400€=1600€, eikä siinä ole vielä ees vanteita... Mahtaako tuommosia löytyä ihan joka putkan hyllyltä???

--Koskahan sitä aikuistuis, ettei tarttis muitten hävetä???--

....o_o_o_o
./| ,[_____],
|¯¯¯L--O|||||||O
()_)¯()_) ¯¯¯ )_)
^^Leikkiauto^^
Proom! Proom!

LaaLaa
17.05.2005, 08:26
quote:
UUDET 420-70-R24 maksaa pienillä alennuksilla 400 e kpl sis alv !

Ei millään pahalla ,mutta vanha on vanha ja traktorin rengas traktorin rengas !

Note! This message was posted anonymously!

Oletko nyybi aivan daiju vai muuten vaan imbesilli, laskeppa esim. paljonko tuollaiset vanteet maksaa sun pienillä alennuksilla???

"I feel sorry for people who don't drink. When they wake up in the morning, that's as good as they're going to feel all day "<img src=/smiley/beer.gif border=0 align=middle>

17.05.2005, 08:27
Normaali 4WD traktorin eturengaskoko nykyään .
600-800 leveät on sitten niitä turvesuorenkaita !

Note! This message was posted anonymously!

17.05.2005, 16:09
km däkistä verot pois 360e kpl... vanteet 30e kpl harjateräkset 5ee hitsaus 10-20ee

Note! This message was posted anonymously!

Pauli
17.05.2005, 16:21
Oisko tääkin myynti-ilmoitus edes hieman asiallisempi, jos anot ei pääsis pelleilemään?

Ipe64
17.05.2005, 16:58
Paulin kans samaa mieltä,et täs ei oo mitää mieltä,jos nyybit "heittää" tollasta ja on vailla mieltä!!!!!
Perkele,et ollaan niin tietäväisiä ja "asijantuntijoita",siitä sit nyybi hankkiin kamat ja tekeen pakettia ja tänne kaupoille.
Ois kiva nähä kerrankin kauppa joka tehään puhtaasti alle omien!!!!
"Vittu mua huvita enää mikää"

Mukana ku pukama,se o vi(n)ssi homma!
http://www.rhteam.net/

17.05.2005, 18:14
quote:
km däkistä verot pois 360e kpl... vanteet 30e kpl harjateräkset 5ee hitsaus 10-20ee

Note! This message was posted anonymously!


nyybi heittää tietysti totaali provoa , mutta olis aika paljon uskottavampi jos osais laskea (400-alv=noin 328e)
ja jos tosiaan teet noi hitsaukset ja kaikki muutostyöt 20 sarja, niin tervetuloo meille toihin heti tänään!
Koo-Pee
ei jaksa kirjautua tällästen takia...

Note! This message was posted anonymously!

finvalp
17.05.2005, 18:48
Oliko tämä rengasmyynti-ilmoitus offivarusteen ilmoitus ?

VMK
17.05.2005, 18:57
Voi yhenkerran että käy ohtaan... Alan minäkin olla JOUNI sitä mieltä että nyybit muille metsätysmaille (tai tänne Savoon), vain kirjautuneille. Miksi täytyy sallia herjanheitto ilman identiteettiä? Kuitenkin jutuista 99,27% kirjoittaa kirjautuneet, loput 0,73% on just tämänoloista paskanheittoa Siis joo, hyvä jos joku tietää jotain jostain halvemmalla, niin hienoo että rahtii kertoa! Mutta tarviaako sitä(kään) sallia näille kavereille ilman kirjautumista? Kun se sitten harmittavan usein lipee edellä olevan kaltaiseksi, ilmeisesti tarkoituksena hiekottaa kaupantekoa. Jouni?

Tojo4wd
17.05.2005, 20:18
quote:
Oliko tämä rengasmyynti-ilmoitus offivarusteen ilmoitus ?





Jarehan noita näyttää myyvän.


#########################
Tää on ihan helpporeitti.
#########################

Jare
17.05.2005, 21:42
Heh kuhinaa palstalla <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Nyybeille kiitos siitä, että pysyy viesti ylhäällä, ilman että tarttee ite uppia.


Ja niihin kommentteihin, että mitä sitten, jos ilman alvia saa alle 4satkuu zipale, ku ei mulla oo alv vähennys oikeutta......tiedän......."Shit Happens"!!

Niin ja jos samanlaiset vanteet ja muutokset duunaat (muista rengaslukot molemmille reunoille ja keskiöt ja sisärenkaisiin tupla venatappi muutos ja molempien reunojen vahvistukset) tohon rahaan, niin perkeleen säästeliäs olet ja melko halvalla saat matskut......mut silti ei näy mitää rakennettua???? Siis muista että sun pitää vetää myäs 2-väri maalaus....eikä meille kelpaa, että pöllit duunista/"tutuilta" matskut, vaan osta omalla rahalla, niinku noi on tehty<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

Ja jos haluat myydä setin halvemmalla, niin paa ilmoitus kehiin(vaikka tähän samaan topicciin) ja puhelinnumerot kans, että ostajat saa sulta tarvittaessa tilata <img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle>


Niin siis provoista hualimatta myyntihinta on sarjalle 1650 euria ja Viitapirulle runoiltu privaan viästiä.










<center>---------------------------------------
"And on the seventh day GOD greated Off Road"

</center>

KooPee
18.05.2005, 16:00
quote:
Oliko tämä rengasmyynti-ilmoitus offivarusteen ilmoitus? (ja sormea heristävä negatiivinen hymiö ylhäällä)


Täh?
nyt ei ymmärrä, kommentoin siis anonyymiprovoon ja nytkö ollaan vihaisia siitä että olen toiminnallani puolustanut yksityisen offroad harrastajan, mielestäni oikeudenmukaista hintapyyntiä verrattuna tuotteen laatuun ja tehdyn työn määrään. Kommentissani en ottanut kantaa millään lailla meidän firman tuotteisiin, enkä mainostanyt mitään yrityksemme tuotetta tai hintaa.
Pitäisikö ihmisen joka jollain lailla liittyy yritystoimintaan, pitää mielipiteensä aina omana tietonaan?
tai olinko taas hätänen vastauksissani kun ymmärsin väärin kirjotuksen (niitä sattuu mulle aika usein <img src=/smiley/conf.gif border=0 align=middle>)


edit korjasin typoja...

Edited by - KooPee on 18/05/2005 17:12:16

Edited by - KooPee on 18/05/2005 17:17:26

offroadjouni
18.05.2005, 16:13
Hmmm.. Ei KooPeen replyssä ollut kyllä mitään kiellettyä tai edes paheksuttavaa. Eikä "satunnaisesti" täällä ilmoittaminen ole yhtään kiellettyä sekään, vaikka KooPee olis omia renkaita koittanutkin kaupitella.

Sit nää anonyymivastaukset.. Joo, eivät ole kovin asiallisia. Mutta koittakaapa olla vastaamatta niihin mitään. Sitävartenhan provoja ja trolleja tehdään että niillä pyritään ärsyttämään muita.

/* Life Begins at 35" */

finvalp
18.05.2005, 22:58
Koo-Pee :

Hymiö lipsahti en saanut poiskaan kun painoin ohilyönnin hiirellä .

SILTI :

Ihmettelyä herättää suuret tunteenpurkaukset siitä että joku ilmoitti
renkaitten todellisen tarkoituksen ja uusien hinnan Suomessa .

Edellinen ei mielestäni ole häiriköintiä kun ko henkilö ei tullut kauppaamaan
omiaan vaan valaisi asiaa laajemmin .
Vrt. harmaatuontivinssit ja ruotsinrenkaat joissa haukkumisen kohteet ovat
uusia ja jopa paljon muita edullisempia .

Palstojen tarkoitus lienee harrastusten kustannusten pitäminen kurissa , yleisen tietotaidon
lisääminen ja erityisesti asiantuntevan neuvonnan saaminen .

Edellämainittujen syiden vuoksi ihmettelen tiettyjen kaupallispoliittisten kommenttien
aiheuttamaa herkistymistä sanoisinko hernehommia .

Offtopic :
Tottakai me arvostetaan offivarusteen hyvää palvelua ja asiantuntemusta mutta saa kai
sitä muualtakin kamoja ostaa tai kertoa jos jostain muualta saa halvemmalla . Useita mummo-
tonneja olen offivarusteen kamppeisiin sijoittanut ja useita kymmeniä muuallekin .

Ps harrastustahan tämä vain on ei oteta niin tosissaan ilmasto pysyy raikkaampana .Piste .

Tv HÄIRIKKÖharrastaja

jutkula
19.05.2005, 17:33
Joo, noita saa varmaan ruotsista 3-sarjaa 100egellä :):):):)

-Jussi

japex
01.06.2005, 14:51
Milläs moottorill toi kyseinen rankku tossa kuvassa on?? rupee 3.5:n olee kovilla ;)

Follow me

Jare
01.06.2005, 18:18
quote:
Milläs moottorill toi kyseinen rankku tossa kuvassa on?? rupee 3.5:n olee kovilla ;)

Follow me


Chevy 350cid , eli 5,7litroo ja ihan vakio pannu 2-kurkkuisella kaasarilla(sama kone lymyää nykyään Moggsterissa). Eihän se mikään Formula Offo peli ollu, mutta kyllä se ihan hyvin jaksoi mennä kisoissa.





<center>---------------------------------------
"And on the seventh day GOD greated Off Road"

</center>

Viitapiru
11.08.2005, 05:43
no mites se vaihtokauppa mistä oli jo puhettakin?hiljasta pitelee...

11.08.2005, 07:27
Ja noi renkaat ei oo ikinä pyörinyt traktorin alla, jos joku niin väittää. Ne on ihan toisesta koneesta, mutta jos tietäjät niin väittää niin uskotaan niitä. Halvallahan nuota käytettynä lähtee kun kohdalle osuu, on niin paska koko ettei niitä käytetä ko. koneisiin enää juurikaan. Mutta ne jotka tietää mistä saa, niin ne tietää.....

Note! This message was posted anonymously!

nuppi
15.08.2005, 03:12
Mistähän nyybi on saanu päähäsä ettei ton kokosia kumeja muka enää käytettäs traktoreissa???
Kyllä mä tiiän mistä kumit saa 400e/kpl mut sellasta liikettä ei oo vielä tullu vastaa mistä vanteita
3kympillä...melkeen saa yhen nollan heittää perää...
Kerro nyybi heti!

Läheltä saa mennä muttei osua!

Viitapiru
15.08.2005, 05:26
siis tästähän oli taannoin puhetta.
http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?TOPIC_ID=17057

15.08.2005, 07:26
No en oo väittänyt ettei TON kokosia kummeja oo traktoreissa vaan että juuri NUO kumit on jostakin muusta koneesta. Paljonko niissä on kudoksia? Jos et itte älyä mista noita renkaita saa 20 vuotta vanhoina niin älä mulle vingu. Osta noi, ne on halvat ;)

Note! This message was posted anonymously!

nuppi
15.08.2005, 10:13
quote:
Halvallahan nuota käytettynä lähtee kun kohdalle osuu, on niin paska koko ettei niitä käytetä ko. koneisiin enää juurikaan.

Note! This message was posted anonymously!


Mitäs toi sitte meinaa???



Läheltä saa mennä muttei osua!

15.08.2005, 11:19
Ja toisekseen tommosia vanteenkeskiöitä ei traktoreissa ole, mutta jossakin muissa härveleissä kyllä. Ja noi on orkkikset.

Note! This message was posted anonymously!

Jare
03.11.2005, 21:57
Ylös vaihteeks.

Ostakaa tuosta renkaat ja rakentamaan vaikka tuolle "pikkuveli". Niin ja voi vaihdossakin tarjota jotain.....kuka tietää, vaikka löytys jotain mielenkiintoista ( vaikka muita renkaita, auton osia, koko autoja ym ym).

http://www.karvanaama.fi/crazydrivers/kalustoa/images/Mons-2.jpg













<center>---------------------------------------
--Nro 1 in, FORMULA OFF ROAD STANDARD 2005--

www.formula-offroad.fi

</center>



Edited by - Jare on 03/11/2005 21:58:50

bj75
03.11.2005, 22:12
No mutta siinähän on mulle mokkiin renkaat<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> Käviskö vaihdossa FJ<img src=icon_smile_question.gif border=0 align=middle>

Jos kiinnostaa, niin yksityiskohdat privalla tai numeroon 050 4864769

"Pisnes is pisnes and Love is Bullshit"

#SLCK215 HJ61 -89, BJ75 -89, FJ40 -73

Pauli
03.11.2005, 23:09
No mutta siinähän on mulle jeeppiin renkaat<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> Käviskö vaihdossa pokkerit<img src=icon_smile_question.gif border=0 align=middle>http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?TOPIC_ID=18681

Jos kiinnostaa, niin yksityiskohdat privalla tai numeroon (siihen, mikä löytyy kännykästä mun nimen kohdalta)

Ja tätäkin vaihtokauppaa ehdotan ihan vaan Jonin(bj75:n) kiusaksi, koska edellisenkin kaupan vein Jonin nenän edestä.<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_evil.gif border=0 align=middle>

"Pisnes is pisnes and nopeet syö hitaat"

SUPPORT www.alanmiehet.com

bj75
03.11.2005, 23:18
quote:
No mutta siinähän on mulle jeeppiin renkaat<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> Käviskö vaihdossa pokkerit<img src=icon_smile_question.gif border=0 align=middle>http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?TOPIC_ID=18681

Jos kiinnostaa, niin yksityiskohdat privalla tai numeroon (siihen, mikä löytyy kännykästä mun nimen kohdalta)

Ja tätäkin vaihtokauppaa ehdotan ihan vaan Jonin(bj75:n) kiusaksi, koska edellisenkin kaupan vein Jonin nenän edestä.<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_evil.gif border=0 align=middle>

"Pisnes is pisnes and nopeet syö hitaat"

SUPPORT www.alanmiehet.com



Kas kun et otsikkoa jo päivittäny että MYYTY Paulille <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> no jos noi menee nenän edestä, niin pitää sitten ostaa joltain nyybiltä joka tekee mulle tollaset puol ilmaseks. Pääsen sitten kuittaamaan sulle että sain halvemmalla<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>



"Pisnes is pisnes and Love is Bullshit"

#SLCK215 HJ61 -89, BJ75 -89, FJ40 -73

Jare
04.11.2005, 06:57
Paas FJ:stä priva laatikkoon lisää infoa ja kuviakin mielellään.

Pauli: Noo ei nyt just kuulosta tarpeellisilta.....tai no miks ei....ähhh ei nyt ainakaan vielä. Mielessä pyörii 31" tai 33" boggerit tai SX:t (uus "mini-jeep" kikotin mielessä nääs<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>).


Mutta tarjoilkaa lisää vaihdokkeja! Ja parhaitenhan noi vaihtaa omistajaa €uroilla











<center>---------------------------------------
--Nro 1 in, FORMULA OFF ROAD STANDARD 2005--

www.formula-offroad.fi

</center>



Edited by - Jare on 06/11/2005 19:53:07

bj75
06.11.2005, 21:03
Privaa pistetty. Jos ei FJ vaihdu renkaisiin, niin on kyllä halukkaille myynnissäkin<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

"Pisnes is pisnes and Love is Bullshit"

#SLCK215 HJ61 -89, BJ75 -89, FJ40 -73

Jare
07.11.2005, 12:51
quote:
Privaa pistetty. Jos ei FJ vaihdu renkaisiin, niin on kyllä halukkaille myynnissäkin<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

"Pisnes is pisnes and Love is Bullshit"

#SLCK215 HJ61 -89, BJ75 -89, FJ40 -73


Joo myy FJ jollekkin ja tuu €uroilla lunastaan pyörät itelles, niin saat Monsteri rojektiin sopivasti potkua!!!!!


Ja muutkin rakentelijat!! Herätys!! Tästä renkaat ja jos akselit ja motti puuttuu, niin esim. tuolta sais ostaa sellaiset:

http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?TOPIC_ID=19656






<center>---------------------------------------
--Nro 1 in, FORMULA OFF ROAD STANDARD 2005--

www.formula-offroad.fi

</center>

finvalp
16.11.2005, 07:25
Vaihdetaan mokin 411 akseli + vaihteisto läjään . Viipaleakselit ei peltiperät .
Ei tarvi maksaa väliä jos renkaat ehjärunkoiset .

0400-487275

Jare
16.11.2005, 13:05
quote:
Vaihdetaan mokin 411 akseli + vaihteisto läjään . Viipaleakselit ei peltiperät .
Ei tarvi maksaa väliä jos renkaat ehjärunkoiset .

0400-487275




kiinnostaa kyllä...... Eli tuota onks kyseessä siis koko mogin alusta? Vai irrallinen etu-akseli ja irrallinen taka-akseli (vai kaks irrallista eytuakselia????) ja niihin kardaaniputket ja mogin vaihdelaatikko?? Vai millainen rompekasa?

Onks kaikki osat ehjiä? Eli pyörii pyörät ja vetarit, ettei ole ruoste jumittanu totaalisesti? Onks mitään historia tietoa missä akselit on ollu ennen käytössä.

Ja ilmeisesti toisit akselit ja hilppeet samalla, kun hakisit renkaat vanteineen??



.................mut nyt taas takas töihi välillä <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>















<center>---------------------------------------
--Nro 1 in, FORMULA OFF ROAD STANDARD 2005--

www.formula-offroad.fi

</center>

finvalp
16.11.2005, 13:14
Juu kyllä se on irrallaan olevat osat sisältävä paketti .
Osat ei ruosteessa ei jumissa .
Ollut Gällivaaran kaivoksella 7.5 18 renkailla rasitus melko
pientä .
Akseliputket , kardaanit , yms mukaan tulleet hilppeet
saa mukaan .

On mulla se kokonainen alusta ajattelin vaan siihen nuo
renkaat laittaa saas ny nähdä .
Kuljetusjuttu voi järjestyä pannaan kulut puoliksi yks hemmo on
tänne kai ltvolkkarilavapakettiautokuormaautolla tulossa ennen
itsepäisyyspäivää .

16.11.2005, 18:39
paljollako myisit ton läjän??

Note! This message was posted anonymously!

finvalp
16.11.2005, 20:09
1500 ollut mynnissä jonkin aikaa ...
Katsotaan kuitenkin ensin tuo rengasjuttu valmiiksi
voi 411 mokki saada lisäväriä noilla renkailla .
Putkirunko on jo suunnittelu-asteella ...

17.11.2005, 11:23
quote:
1500 ollut mynnissä jonkin aikaa ...
Katsotaan kuitenkin ensin tuo rengasjuttu valmiiksi
voi 411 mokki saada lisäväriä noilla renkailla .
Putkirunko on jo suunnittelu-asteella ...




Onks sulla muuten kameraa, millä voisit nappaa muutamat kuvat niistä mogin akseleista? Meinaa jos taka-akselikin on osittain purettu, niin siithän saa aika hyvät kuvat sisäkalujen kunnostakin. Kuvat voi lähettää mulle tyä postiin osoitteeseen:

jare.salonen "miuku" veho.fi


T: jarenyymi




Note! This message was posted anonymously!

R-500
20.11.2005, 11:42
Hyvän kokoset renkaat tussa sivun yläreunan moppe sisussa..
itelläkin ton kokosia gummeja 12 kpl "off road" eli tien ulkopuolisessa käytössä.

Jaahas, no niin varmaan

SamiN
20.11.2005, 11:56
quote:
Hyvän kokoset renkaat tussa sivun yläreunan moppe sisussa..
itelläkin ton kokosia gummeja 12 kpl "off road" eli tien ulkopuolisessa käytössä.

Jaahas, no niin varmaan


Jaa maataistelukäytössä? Paripyöriä ei varmaan tarvi, kun noilla päästelee, ellet suolla resua..

<h3>MIKSI?? </h3>

nuppi
13.04.2006, 20:50
Onkos jarella vielä kumit??

Jos on ni viititkö mitata renkaan korkeuden,tarvis löytää etulevikepyörät jostaki trakvaattorii mut toi saattaa olla vähän turhan matala...

EDIT: Löysinki jo hyvän muuntotaulukon...on noi niin paljon matalammat ettei niistä oikee oo mulle apua...

__________________________________________________ _______________________________

Läheltä saa mennä muttei osua!

Edited by - nuppi on 14/04/2006 01:22:47

Jare
24.04.2006, 23:16
Nostetaas ylös nääkin gummit, ku tuli taas törsättyä rahnaa Willysterin voimansiirron päivitykseen. Tosin niinhän se yleensä käy, että ku nyt myyn gummit, niin saan hirmuisen AHAAAAA elämyksen kesäkuun lopulla, mihin just näitä vois käyttää.......... muuutta koska AHAAA elämystä ei vielä ole, niin löytyykös renkaille ostaja.





<center>---------------------------------------

www.formula-offroad.fi

</center>

25.04.2006, 12:25
miks tää ilmo ei muuten ole tuolla renkaat ja vanteet osiossa????????






Note! This message was posted anonymously!

JiiPee
25.04.2006, 13:15
quote:
miks tää ilmo ei muuten ole tuolla renkaat ja vanteet osiossa????????


Koska tämä on vanha ilmo. Vanhat O/M/V-ilmot siirtyivät nippuna tähän osastoon, kun aiemmin yhtena osastona ollut vanha myyntipuoli jaettiin useampiin osastoihin.


Offipalsta.com - sinne ne webwheelerit menneet on

28.04.2006, 22:45
mitenkähän tollaset radiaali renkaat kestää offikäytössä? aika heikot kyljet, eikö ristikudos rengas esim 8-kankainen olis parempi?

Note! This message was posted anonymously!

05.05.2006, 16:34
quote:
mitenkähän tollaset radiaali renkaat kestää offikäytössä? aika heikot kyljet, eikö ristikudos rengas esim 8-kankainen olis parempi?

Note! This message was posted anonymously!


Hyvin nää kyseiset kurrat kesti 2850 kg painoisen auton alla kivikossa möyriä.

Note! This message was posted anonymously!

Jare
08.05.2006, 22:01
Nostetta........


Raha kiinnostaa, ku olis ilokaasulaitteita ostokierroksessa. Niin tai vaihdossa voi ottaa ehjää NOS kampetta, eli:

-ala + ylä kierros rajoitin
-kaasupullon lämmitysmatto
-bensanpaineen haistin anturi












<center>---------------------------------------

www.formula-offroad.fi

</center>

Pete
10.05.2006, 21:06
Turha varmaan kysyä pelkästään kahta kumia..

11.05.2006, 07:48
quote:
Turha varmaan kysyä pelkästään kahta kumia..





Joo kyl kakskin voi ostaa hintaan 1650€.

Muutta jos kaks ostat tol rahalla, niin tulee pari sellasta "apupyörää" mukaan<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>




T: Jarrunyymi

Note! This message was posted anonymously!

Pete
15.05.2006, 15:28
No joo eipä noissa ois tohon kaivuriin kantavuus riittänytkään.

Noi vanteet ilmeiseti levittää "kaiken" ulospäin? Menisköhän noi sitten tohon 406:een?

Jare
16.05.2006, 22:39
quote:


Noi vanteet ilmeiseti levittää "kaiken" ulospäin? Menisköhän noi sitten tohon 406:een?




Kokeilemallahan se selviää.....

<center>---------------------------------------

www.formula-offroad.fi

</center>

monstertruck76
25.05.2006, 23:48
Liian kapeet mulle.Per..... Naapurin äijä vois tarttea noi moggiinsa(mettätyökone Hinauspuomilla).Mä käyn kysäseen samantien ku näyttäs olevan kylvöhommissa.Virosta tulee 66x43x25 mammutit vanteineen viikonpäästä eikä olleet kalliit.Kuten Loiri sanoi pahoissa pojissa:Ei hätää mulla on suhteita......

Jare
28.09.2006, 21:28
Ei mahtunu 404 mogin alle ilman korottamista.



Vaihtoa 35-37" maastorenkaisiin + rahaa vois kans kiinnostaa.......<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

Coutsi
14.03.2007, 22:28
Kyllä on sitkeetä kauppaamista jo toista vuotta putkeen <img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle>
Melkein vois ostaakkin, mutta ei taida Tojota tykätä jos tommoset löis alle <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

-------------------------------
Cruiseri on eri hyvä peli<img src=icon_smile_cool.gif border=0 align=middle>

Jare
16.09.2007, 20:58
quote:
Kyllä on sitkeetä kauppaamista jo toista vuotta putkeen <img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle>
Melkein vois ostaakkin, mutta ei taida Tojota tykätä jos tommoset löis alle <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

-------------------------------
Cruiseri on eri hyvä peli<img src=icon_smile_cool.gif border=0 align=middle>



Joo sitkeessä on. Juur kävin tänään hallilla autoja siirtelemässä ja renkaita potkimassa ja siellä näky rengas kasan seassa nääki. Eiks kukaan tarvii???

Tarjouksia (kunnon offipalsta huutokauppa nyt liikkeelle) / mitään vaihto ehdotuksia edes?????







<center>---------------------------------------

www.pirate4x4.no

www.pirate4x4.com

www.formula-offroad.fi

</center>



Edited by - Jare on 16/09/2007 21:59:40

Jare
17.09.2007, 21:01
quote:
Eli jos joku haluaa tehdä iso gummisen pirssin, niin tuossa olis ainaki mogin jaollisiin akseleihin "bolt-on" renkaat. Halkaisija on jotain 123 tai 124cm, eli kelpaa trialin Prototype luokkaankin, ku siellä suurin sallittu halkaisijahan on 125cm.



Kävin tänään mittaamassa renkaiden halkaisijaa, ku niistä tuli juttua, niin maa lattialla sain mitatuks 121cm tai 122cm ja leveys 42cm.






<center>---------------------------------------

www.pirate4x4.no

www.pirate4x4.com

www.formula-offroad.fi

</center>

BÄLÄ
18.09.2007, 20:27
900 erkkeriä

rm67
19.09.2007, 16:39
Jare:

Tuntuu samalta kuin toi mun Koneen myynti. Kiinostuneita on, mutta....

Risto

Ne pyörät jotka ei vedä, niin ne jarruttaa...

Jare
24.09.2007, 11:18
quote:
900 erkkeriä





Ei piisaa vielä <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>











<center>---------------------------------------

www.pirate4x4.no

www.pirate4x4.com

www.formula-offroad.fi

</center>