View Full Version : Pakun tavaratilan lämmitys
Töissä on pienoinen ongelma kun meillä on työautoina Sprintereitä ja yksi Canter. Noissa ei ole lämpöeristettyjä tavaratiloja ja niissä pitää talvella olla n. 10-15 astetta plussalla lämmöt tuolla takatiloissa. Webasto noissa on mutta sen teho ei yksin tietenkään riitä, rinnalla on löpökäyttöiset hallilämmittimet (olisko joku 20 kW ?). Jälkimmäisissä teho kyllä piisaa mutta työntekijöillä on joka ilta pää kipeä, pitkän päälle noiden löpölämppäreiden hurut ei tee hyvää pääkopalle. Takatiloissa on siis työtilat, joissa ollaan useita tunteja päivässä.
Millähän konstilla noi autot saisi pidettyä lämpimänä muutoin kuin noilla löpöpuhaltimilla ? Joku nestekaasukäyttöinen tehokas lämppäri voi olla hyvä ratkaisu. Ja mielellään kohtuullisen edullista ratkaisua etsitään, eikä käyttökustannuksetkaan saisi olla tähtitieteelliset. Lämpöeristystä noihin on mietitty mutta sekin on nyt aika iso homma, autot kun on kalustettu valmiiksi.
Isompi ilmawebasto vielä lisäksi. Johan on kumma, jos ei 5kW Airtopilla lämpene.
Meillä ainakin töissä pari huoltoautoa jotka lämpeää polttoainekäyttöisillä ilmalämmittimillä.
Eli ilmaeberi toisessa ja ilmawebasto toisessa
Molemmat on talvisin runsaalla käytöllä.
Molempia on korjattu silloin tällöin kun ovat pätkineet.
Eli nämä yksilöt ovat ainakin tasalaatuiset.
Isompi ilmawebasto vielä lisäksi. Johan on kumma, jos ei 5kW Airtopilla lämpene.
Joo, ilmawebasto 5 kW:kin riittää varmasti. Helppo asentaa eikä niin kalliskaan hyötyyn nähden.
Minä liputan kanssa tuollaisen ilmalämppärin puolesta.
Cättyssä on takana 2,5 kW ilma-eberi ja sillä pitää tuon tilan kyllä ihan t-paitalämpöisenä jopa alle -30 pakkasessa. Asiakkaalla testattu paarikuljetuksen aikana, ulkona oli kylmää reilusti tuon - 30, ajoviimakin vähän koria jäähdyttää. Takana eberi puhisi n. 75% teholla ja asiakas pyysi lämpöjä pois kun alkoi olla kuuma. Toki normiautossa on vähän enempi eristyksiä vrt. peltikoppipaku mutta kertonee jonkin verran tehosta.
Toki iso tila ottaa jonkun aikaa lämmetäkseen, mutta jos lämppärin laittaa päälle es. 10 min. enne töiden aloitusta (vaikka ajon aikana) niin tällöin lämppäri puskee lämmintä jo valmiiksi kun auton pysäyttää ja tämä hieman nopeuttaa tilan lämmitystä. 5 kW puhaltimella tuollainen tila kyllä pitäisi lämmitä aika joutuin.
Eristämättömässä tilassa sitten kannattaa huomioida ilmanvaihto jottei kondenssivesi tee kepposia, samoin kannattaa miettiä tuodaanko lämmin ilma tilaan yhtä, kahta vai useampaa kanavaa pitkin jolloin lämmönjäkoa saadaan ohjattua hallitummin mikäli tälläiseen on tarvetta. Lämppärin pakoputken loppupään sijoittamiseen kannattaa uhrata tovi pohdintaa jottei käryt tule sisään työtilaan.
Näitä tuli vain tässä mieleen.
Tuosta Webastosta laittelin kyselyä asennusliikkeeseen, katotaan kuinka paljon maksaa. Mitenkäs kun tuo auto saattaa seistä 6-8 tuntia kohteessa ja webaston pitää olla koko ajan käytössä. Tarviikos autoon laittaa toinen akku pelkästään Webastolle ? Auton moottori ei saa käydä ruksuttaa koko päivää ja toisaalta sähkönsaanti kohteesta jatkojohdolla ei aina ole niin helppoa. Eli auton pitää pärjätä ns. omillaan.
^^^^
tottakai - kysys tarjousta vaikka El Car Oyn Samilta, on palstalasia ja ammattimies noissa jutuissa
ilmalämppärit ei muuten paljon sähköä kaipaa...