View Full Version : hj61 korotus kierrojousilla.?
Tuli ostettuuh tuos vkl:n hj ittelki nii nyt aattelih kun pakat oo ihan suorat nii jos heittäis kierrojouset akselin ja runko palki väliih nii minkä auton jousii työ viisaat ootte käytel..:)? bemarin e30.? vai e36 takajousiih.?
Mä laitoin joskus etuveto Asconan takajouset, ne oli ainakin suht hyvät normi ajoon..
Mä laitoin kans e30 jouset eteen ja omegan taakke. Mulla oli tosin suht hyväkuntoiset pakat, auto nousi mukavasti mut ajaminen oli yhtä helvettiä. jouset tais olla alla viikon :) Mulla ois kyseiset jouset jouten jos kiinnostaa. Hinta vaikka 20e.
No tuos oo kyl pakat jo vähäsen suorentuneet..:D Et siks pittäis saada takas ryhtii edes talveks ja vähän korkeut lissää et kesäl sit enempi vois korotel mut näin talvel vois pistää aluks kierrejouset väliih kun ulkosal kuitenki laittelen tuota vehjet nii kovin suuret muutokset nappaa talvel..:) Juu pistin privaa tuleeh
laita suoraan rauta putken pätkät sinne :D kyllä oli ainaki oma nii hirvee ajettava ku oli laitettu lisäjouset. takapää hiukan parani ku laitto vaan yhden keskelle. edessä ei niin iisi homma.
http://i5.aijaa.com/b/00583/11510256.jpg
Ittellä oli kans jokku lisäjouset laitettu kun ostin HJ:n, oli aika jäykkä joka suhteessa...
Pitää laittaa vaan tarpeeksi hentoiset jouset lisäjousiksi. Mulla oli mikran jouset ja oli pehmoiset kyytin vaikka varoiteltiin et tuloo kivireki :)
jep, hentosilla tuloo lipakka
tai laittaa keskelle yhen jykevän niin tulee korkeemmaksi muttei joustoja vähennä?
vai tahtooko tällön tulla hirveen kiikkerä?
tai laittaa keskelle yhen jykevän niin tulee korkeemmaksi muttei joustoja vähennä?
vai tahtooko tällön tulla hirveen kiikkerä?
Herkästi kiikkerä, ja akseli putki ei välttämättä kestä.
komulainen
04.01.2013, 17:55
mulla oli hj:ssa golffin takajouset. yläpää pohjaanlyönti kumisa ja alapäähän pyöriä umpi tangon pätkä. ite tykkäsin kyllä korotti ja ei ollu kivireki.