Kirjaudu sisään

View Full Version : mazda 2200 diesel


jaakhar
07.12.2012, 20:26
Hei.
Mistä löytyy Mazda 2200 Pic up vm:89 Sulake tiedot.Googlesta en löytynyt

hutikka
07.12.2012, 20:39
Googlesta "mazda 2200 fuses" :D:D
http://www.2carpros.com/questions/mazda-b2200-1992-mazda-b2200--4

bjusmsix
06.04.2015, 14:40
Terve, oisko täälä tietäjiä? Mulla on siis uutena leluna tällanen mazdan 2200 takatuuppari pickup. Aattelin tehä tästä vähän maastokelposemman, eli ylemmäs ja maastorengasta. Ehkä joku vinssi kiinni ja lukkoperää. Mutta vika tuottaa vaikeuksia. Leiman takia kemppiä en viitti laittaa mutta täyslukko ois hyvä. Suunnitelmaan sopis siis kytkettävä. Mistähän sellasen keksis, pystyykö vakiosta tekemään vai mikä neuvoksi?

Rotta-Racing
06.04.2015, 20:16
Terve, oisko täälä tietäjiä? Mulla on siis uutena leluna tällanen mazdan 2200 takatuuppari pickup. Aattelin tehä tästä vähän maastokelposemman, eli ylemmäs ja maastorengasta. Ehkä joku vinssi kiinni ja lukkoperää. Mutta vika tuottaa vaikeuksia. Leiman takia kemppiä en viitti laittaa mutta täyslukko ois hyvä. Suunnitelmaan sopis siis kytkettävä. Mistähän sellasen keksis, pystyykö vakiosta tekemään vai mikä neuvoksi?

Unohda lukot, myy takapotku pois ja osta nelikkomalli :):)
siihen sitten vinssiä, kumia, korkeutta ja ekana varmaan kandee se maastotunkki hankkia ;)
ja löytyy kykettäviä lukkojakin toki :)

bjusmsix
06.04.2015, 21:38
Jos seuraavaksi jotain järkevämpää kommenttia? Joillekkin voi tulla yllätylsenä, ettei kaikilla ole tuhottomasti ylimääräistä rahaa. Olen ajanut nelikkoa, tiedän sen paremmuuden takavetoon mutta minkäs teet kun ei ole varaa. Kyseessä oli siis halvin pickup mitä ehjänä löytyi. Valinnanvaraa ei siis ollut. Josko joku osaisi antaa vastauksia tai kertoa jotain muuta Oleellista.

Mutis
06.04.2015, 21:57
Jos seuraavaksi jotain järkevämpää kommenttia? Joillekkin voi tulla yllätylsenä, ettei kaikilla ole tuhottomasti ylimääräistä rahaa. Olen ajanut nelikkoa, tiedän sen paremmuuden takavetoon mutta minkäs teet kun ei ole varaa. Kyseessä oli siis halvin pickup mitä ehjänä löytyi. Valinnanvaraa ei siis ollut. Josko joku osaisi antaa vastauksia tai kertoa jotain muuta Oleellista.
Eipä siinä sitten oikein monta vaihtoehtoa ole. Kytkettävä lukko perään maksaa melkein saman, kuin tuo Mazda, jos sellaisen jostain löytää. Vaihtoehtona ostat jostain toyotan yms. kytkettävällä lukolla olevan taka-akselin ja laitat alle. Niitäkään ei taida ainakaan tällä foorumilla jaella ilmaiseksi.

Halvin vaihtoehto kempittää perä jumiin ja hommata leiman ajaksi vapaa perä tai ostaa se neliveto ihan suosiolla, jos sitä oikeasti tarvitsee.

0ltzi
07.04.2015, 04:45
Onks tää joku aprilli pila?

bjusmsix
07.04.2015, 04:47
Kiitos. Tuon halusinkin tietää. Ja ei, ei ole pila.

MetAxi
07.04.2015, 07:29
Aikanaan ajelin E2200 D:llä 4-vetoisena, siinä on sama kone. Olisko ollut 68 hv.
Ei riittänyt edes 10 vuotta sitten hermot sen tehottomuuden kanssa.
Nyky turbodieselit ovat aivan eri planeetalta.

Nyt jos laitat isot renkaat, lukon ja vielä painoa perään pidon saamiseksi, ei taida Mazda jaksaa enää kulkea mihinkään.

Tai sitten pikkuvaihteilla huudattamalla ja kytkintä luistattamalla menee kansivaurioon saakka.

bjusmsix
07.04.2015, 07:33
Joo, ei oo siis tarkotus missään hirveässä mudassa ajaa, vaan vähän parantaa henkilöautoon verrattuna ettei oo kokoajan kiinni. Siksi siis tämä riittää mulle. Kyä tää ryömiä jaksaa oikeen hyvin. Pitää elää tehottomuuden kanssa, kyllä tällä pärjää. Lukko kiinnostais tosiaan paljon mutta voipi olla että hankin sen kempin :)

Rotta-Racing
07.04.2015, 19:08
Jos seuraavaksi jotain järkevämpää kommenttia? Joillekkin voi tulla yllätylsenä, ettei kaikilla ole tuhottomasti ylimääräistä rahaa. Olen ajanut nelikkoa, tiedän sen paremmuuden takavetoon mutta minkäs teet kun ei ole varaa. Kyseessä oli siis halvin pickup mitä ehjänä löytyi. Valinnanvaraa ei siis ollut. Josko joku osaisi antaa vastauksia tai kertoa jotain muuta Oleellista.

Tarkoitus ei ollut kettuilla mitenkään, Pahoittelut tästä jos sellainen fiilis jäi :)
tulvii mieleen muistot ennen omaa nelikkoa, sitä mentiin kadeteilla, mazdoilla, nissaneilla ja opeleilla (kaikki tosin henkilömalleja )pitkin metsiä isojenpoikien maastureiden perässä jalka suorana :D:D siitä se kipinä sit lähtikin lapasesta. Laitoin romut myyntiin ja ostin nelikkon:o
mutta tosiaan asiaan, Kemppi on halvin ja Leimaa varten vakio perä kaapin päälle.
Renkaita ei taida turhan isoja saada alle ilmeisesti lähes vakioon ja niinkuin yllä jo tehoista puhuttiin ni kytkin ei tykkää :eek:
Valitettavasti totuus on se että enempi rahaa ja aikaa menee siihen että vajaavetoisesta tekee kuin että ostaa suhteellisen vakion nelikkon :(

PunisherFIN
07.04.2015, 19:40
nyt mie en vittuile, mut jotakin mäni ohite.. siis jos auto on maksanu jonkuu satasen, ehkä pari-kolome sattaa, ni nuinkohan tointaa ehtiä etes sitä toista perää siihen, ko se peräki varsin maksaa viiskymppisen, tai jopa satasen? sitte viel et mutiaiset, vaikka mite pienet, maksaa kumminkii sen kaks-kolome sattaa vaikka saiski kaverilta about ilimaseksi. ni minkä helevetin takkee takatuupparilla pittää piästä semmoseen paikkaan, mihi ei henksuautolla piäse?? ja jos on niiko ihan älytön pakko piästä, ni ehtii jonku kolomen-viijen saan leimoomattoman kingcabin ja hitsaa ne heleman tms reijät ja leimovaa sen, nastattomilla talavikumeilla tuommone kingi mennee tasan viiskymmentä kertoo pahempaan perseläppeen ko takatuuppari masu ja sillä piäsöö sieltä viellä poikkeenkii :D

ihan niiku siun rahoja siästääkses kerron het suoraan et tyhjä arpa on alakoo tekemään etenevämpee kampetta vajaavetosesta, ellet sie ihan aikusen oikeesti TAHO muuttoo sitä nelikoksi ja siulla on liikoo rahhoo+ luppoaikoo :)

Nikuzai
07.04.2015, 20:20
Saan taas vihat, mut ymmärrän aloittajaa hyvinkin kaikki ei tartte sitä nelivetoa 32";kosilla ja 10" korotuksella

Vaan sen verran, et jaksaa nousta mettä/pelto tietä kuutio puuta lavalla tai mennä mökille 20cm lumihankeen

Ja kaikilla ei ole varaa irroittaa sitä 3-500e johonkin mätään raatoon kun samalla hinnalla saa sopivasti leima valmista takavetoa
(voisin ostaa yhen ehjän pikku helmareikäsen 4x4 nissanin sillä 300e;llä ja ajella puuta metsästä)

Tutulla oli takapotku nisu johon hommasi insat alle. Hää sano, et tuli niin pahaksi/hyväksi etenemään, et oli joka paikassa kunnolla jumissa mihin vaan mönki joskus oli mökille mennyt niin kauas, et traktorilla joutuvat kaivamaan aukkoa päästäkseen autolle ja saadakseen sen pois oli kelkan jälki ollut poikittain niin siihen sukeltanut
Lukkoa oli tosin kuulemma edellisen omistajan mukaan tiukattu.


Sit asia kyssäri miten kallista/mahdotonta muuten on muuttaa takapotkua nelikoksi?
Jossain oli juttua, et menis ilman sen kummempia muutos katsastuksella ja olikohan 8% menis akseliin ja voiman siirtoon jos pelkän etuakselin vaihtaa

bjusmsix
07.04.2015, 22:11
Juuri näin, tarvin varman kulkineen enkä leimatonta orojektia. Kävin koittamassa, jopa ilman lukkoa vakionappuloilla pääsi kevyistä paikoista, niin eiköhän lukko ja edes jonkun näköset esim nopeakytkeiset ketjut auta eteenpäin. Olen siis tosiaan vasta valmistumassa, työtä etsimässä, omaan asuntoon pyrkivä nuori. Moottoripyörä vie myös osan rahoista, joten ei sillä nelikolla kulje. Tarkoitus on pitää hauskaa, siihen ei tarvi sitä parasta kulkinetta :) sitten kun on vakituinen työ, intit takana sun muuta niin on varaa siirtyä budjettivehkeistä harrasteautoihin. Kiitos vastauksista,

Rotta-Racing
08.04.2015, 17:31
Ehkä enempi panostaisin vinssiin kuin lukkoon :) vinssillä voit sitten vinssailla ojaan lipsuneita ja saada ehkäpä vähän taskurahaakin :) unohtamatta kuitenkaan sitä että pääset itse eteenpäin tahi taakse jos lavalle laitat :)
joskus muinoin oli kämänen bilteman venevinssi vetokoukun pikakiinnikkeellä henkilökampeissa ku oli pakko päästä mettään eikä ollu nelikkoon varaa :cool::D aina päästiin kotio :rolleyes:

Häänrik
10.04.2015, 16:36
hanki siihen matsdaan jostain käytetyt INSA TURBO SPECIAL TRACK renkaat. Ei maksa uutenakaa juuri mitään joten luulis käytettyjä löytyvän ihan taskurahoilla. Kuvio noissa renkaissa on niin raju että puskee takatuupparinkin melko kurakkoon kemppiperällä :)
https://www.4x4tyres.co.uk/images/Insa%20Turbo%20Special%20Track%20cut%20out_BRAND.j pg

Ja ei se mitään haittaa ettei heti oo jotaki monsteria laittaa, ite tuli aloteltua maastoilua joskus ihan 200d mersulla kun nelivetoa pystyny opiskellessa ostaa
http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=18640&d=1304441493

Vormula77
10.04.2015, 18:48
Niin noista mazda tehois vielä. Mulla oli vuonna 2000 uus mazdan paku ja ei mun mielestä siinä väkivahvassa 70hv dieselissä ollu valittamista. Hyvin jakso kulkea pienellä (1400kg) ylikuormalla. Eihän se raketti ollu mut hyvin sillä pärjäs. Paljon parempi vääntö, kun ducaton 1,9td:ssä millä ei talvella päässy mihinkään kun alaväätö puuttu. Mazdaa ei tarvinnu edes korjailla juuri ollenkaan 100tkm aikana mitä sillä tuli ajettua.

hutikka
12.04.2015, 19:50
Mikä tahansa maastoajo voi olla offroadia eikä sen tarvi olla aina edes hirveän vakavamielistä,tossa jotain vappuajeluita vuosien takaa Butcherin kanssa cäddyllä(+kiinan atv-vinssi) ja varaosa pätkäpajeron apukierrejousi jonka asennukseen ei tarvinu edes työkaluja :D:D
Ei sitä heti tarvi olla v8-putkirunko-porttaali-44" boggeri kilpuria jos haluaa mettässä koluta autolla..

bjusmsix
13.04.2015, 16:47
Juuri tätä olen tarkoittanutkin! :)