PDA

View Full Version : Sisu A45 Vaihdekaavio


tresory
07.11.2012, 15:33
En ole siis kyseisellä kulkineella koskaan päässyt ajamaan,jotenka kysyn tässä,että on rotossa puolittajia ja/tai vastaavia vaihteistomalleja niinkuin tavallisissa kuorma-autoissa vai onko se enemmänkin "henkilöautomainen"??

uaz
07.11.2012, 15:50
Ihan tavallinen 5-vaihteinen niistä löytyy... (Tai no onhan niitä automaatillakin mutta harvinaisia)
Lähtee ihan hyvin kakkosella liikkeelle.
Niin no onhan siinä hidas ja nopea alue mutta eipä niitä vauhdissa vaihdella.

Timo_L
07.11.2012, 15:57
Miksi muistelisin että protossa on 6- pykäläinen päävaihteisto? Tosin voin hyvinkin muistaa väärin, en kauheasti protoilla pöristellyt inttiaikana :o Mutta sinällään ihan normi kaavio siinä on ja synkronoimaton laatikko. Veikeä peli ajaa, varsinkin ne pahuksen vaneripenkkiset versiot :D

sisua45
07.11.2012, 18:42
Protossa on 5 vaihteinen loota, ja niitä on kahdella tai kolmella eri kaaviolla. Itsellä (A-45 1973 Leyland) on isot vaihteet edessä, niinkuin joissain rellun jakeluautoissa. Uudemmissa valmet-koneisissa on isot pykälät takana.

Proton laatikko ZF S5-35 on vain 60 cm pitkä, sen tilalle ei oikein muu loota sovi. Mallimerkinnän 5 = vaihdemäärä, S = synkronoitu loota, 35 = max kgm vääntömomentti mikä johdetaan lootaa. (se on tosin riippuvainen vaihteiston välityssuhteista)

Ja niinkuin tuolla jo todettiin, niin jakolaatikosta löytyy pieni puoli. Eli käytettävänä on nopea takaveto, nopea neliveto, ja hidas neliveto.

Masissa on 6 vaihteinen loora.

Automaatti vaihteisia protoja on tehty 4 kpl, niissä on moottorina GM 6.2 V8. Ja kyllä, ei kestä TH-laatikko niissä... :)

tresory
11.11.2012, 21:03
Jaa kiitosta vaan näistä vastauksista.Täytyy katella tollasta peliä jos tästä muuttelee
lappiin asumaan.