PDA

View Full Version : Hj nykyttää


Tepi_p
26.10.2012, 09:38
Onko muilla ollu samoja onkelmia,kun ajaa pikkukierroksilla niin ruppee nykimään niin perkuleesti...et mistä päin kannaattaa rueta vikaa ettii?
niin kyseinen kulkine on hj 60 -83.

PERSKUTTA
26.10.2012, 14:10
Mulla ainaskin kesärenkailla joo mutta talvirenkailla ei (35"/33").
Oon aatellu jotta pienet kierrokset, välystä voimansiirrossa ja pehmeet renkaankyljet tai suuri ilmatilavuus renkaissa. Nypyttää vain nelosella tos 50-60km/h. Kierrokset tuolloin koneessa n.1000+.

Tepi_p
26.10.2012, 16:39
mulla on kanssa 33" rattaat alla,en kyllä usko että vois renkaista johtua. luulis et polttoaine puolella jotain häikkää...ei pysty ajaan pintakaasulla ollenkaa se on joko tai. vika ilmesty kun vaihdoin eri myllyn keulille, entisessä ei ollu mitään nykimis onkelmia

Tojo4wd
26.10.2012, 17:47
Olisko nyt turbo kone nokalla niissä on totavikaa.
Kaasun palautusjouset semmoisten kumiputkien sisällä pitäis olla.
Voi olla poikki tai tippunut niitä pitäisi olla kaksi .

0ltzi
26.10.2012, 20:18
ja jalka kardaani tunnellia vasten ni auttaa asiaa. tulipa mielee ku akka lähti ekaa kertaa 61 kans liikenteeseen :D voi sitä riemun määrää :D

Tepi_p
26.10.2012, 23:42
ihan on normi 2h kone keulilla,entinen oli turbotettu. ja se meni sillä vaihtoon ku korkkas alakerranlaakerit.
Ei tuo nykynen mylly ennen nykyttänyt mutta pikku hiljaa ilmestynyt tuo tauti...

Hespa
28.10.2012, 10:30
Ruiskupumpun ne alipaine toimiset kalvohässäkät mitkä annostelee syöttöä. Mulla ainakin aikoinaan oli niissä vika, oli vaan vähä väsyneet ja alemmasta oli kalvo hiukan halki.
Tai sitten niitten kalvojen jouset liian pehmeet.

Tämmösiä villejä arvioita. :)

Tepi_p
28.10.2012, 12:55
Ok. liekköhän millanen operaatio vaihtaa ne?

Bj Andy
28.10.2012, 13:52
Nii joo. Tosiaan kato ne alipaine letkut ensin ja kalvon eheyden voi tarkistaa vaikka imemällä tai puhaltamalla jompaankumpaan letkuun ja jos ilma kulkee yhtään läpi niin kalvolle on käyny kuin entiselle tytölle.

LHX
28.10.2012, 17:16
Mulla teki juuri tuota samaa tosi ärsyttävästi 50 - 60km nopeudessa. Vika löytyi loppujen lopuksi renkaista vaikka moni sen diaknosoi pumppuun. 35 x 12,5 BFG All Terraineista oli sisäkyljestä kudokset antaneet periksi kahdesta renkaasta. Vaan eipä ollut helppo huomata. Kerran aloin ottamaan kumia vanteelta niin huomasin. Oli n.15 - 20 cm kehän suuntainen ratkeama. Renkaissa oli jonkin verran selkäheittoa joka vielä lisäsi tuon heikon sivun aiheuttamaa resonointia. Sorvasin selkäheiton lähes olemattomiin ennenkuin olin huomannut nuo ratkeamat ja se auttoikin hiukan nykimiseen, muttei poistanut kokonaan. Ostin saman tien, kun huomasin vian saman kokoiset Cooperin STT Discovererit ja siihen loppui nykytys. Näissäkin on hiukan selkäheittoa, mutta kyljet näyttäs olevan tukevampaa tekoa BFG:ssä. Mulla meni ainakin pari vuotta tuon v.mäisen nykytyksen kanssa. Kannattaa vaikka lainata joltakin hyväksi todetut renkaat ja testata ennekuin alkaa pumppua tai muuta purkamaan.

Tepi_p
28.10.2012, 21:35
kait se täytyy rueta katteleen rattaat läpite,vaikka kuulostaa aika oudolta...mutta kaikkihan näissä vehkeissä voi olla mahollista. :)

Tepi_p
28.10.2012, 21:41
Nii joo. Tosiaan kato ne alipaine letkut ensin ja kalvon eheyden voi tarkistaa vaikka imemällä tai puhaltamalla jompaankumpaan letkuun ja jos ilma kulkee yhtään läpi niin kalvolle on käyny kuin entiselle tytölle.
mulla oli tuossa etellisesä koneessa revenny kalvo ja oireili korkealla tyhjäkäynnillä. tuntuis kuitenni jotenki että jossain imupuolella se vika ois kun se nykiminen on niin repivää edestakaista, tuntuu että niskat katkeaa.:(

Holle
29.10.2012, 18:57
mulla hj nylkytteli aikanaan, kun edicci rupes reistaileen. Ihmettelin pomppivaa menoa ja kurkkasin konehuoneeseen, niin edicin tanko siellä meni eestaas...

Tepi_p
10.11.2012, 22:06
mulla ei tuo edic pelitä ensinkään....