PDA

View Full Version : gr hehkut ja kylmäkäynnistys


vexi4x4
25.10.2012, 21:19
joku varmaan osaa kertoo miten gr patrollin hehkujärjestelmä toimii? miks toinen hehkusilta menee vaan kolmelle hehkulle? jälkihehku, mut miks vaan kolmelle? ja toinen asia tähän viitaten kun mulla gr kylmänä startatessa lähtee hyvin käyntiin, mutta rykii aivan helevetisti hetken aikaa. mihin tämä viittaa? hehkuja en oo testannu, koska lähtee kuitenki käymään kun palmun alta.:confused:

Ural69
26.10.2012, 09:58
Varsinaisessa hehkutuksessa tulpat ovat kytketty kaikki rinnan, jälkihehkutuksessa aina kolme tulppaa keskenään rinnan ja nämä kaksi kolmen tulpan ryhmää keskenään sarjaan, sillä saadaan jännite puolitettua jälkihehkutuksessa. Tai näin pitäisi olla, itse mittasin eilen juuri että systeemi antaa 4s 6v ja tämän jälkeen jälkihehkua 3v. Sama vika minulla, rykii ja savuaa aika reilusti.
Kävin liitoksia ja viritelmiä läpi, ei löytynyt vielä oikein järkevää vikaa.
Tulpille on speksattu 6,5v ja maksimina 12v jopa 90s. Alkuperäiset ngk tulpat ja ehjät.

eal
26.10.2012, 10:02
Jos oikein muistan niin pytyissä 1,2 ja 3 on pikahehku ja muissa hidas hehku.
Ja jos joudut vaihtaan siihen hehkuja niin hae suoraan nissanilta ne törkeen kalliit alkuperäis hehkut. Tarvikehehkut kestää pari päivää..

Ural69
04.11.2012, 21:39
Kannessa oleva toinen lämpöanturi kertoo hehkusysteemille paljonko on koneen lämpötila. Tästä arvotaan hehkutusaika. Tuolla saa korjattua liian vähäisen hehkutusajan, 4s ei riitä paljon tulppaa lämmittämään :rolleyes:

tapsa4x4
04.11.2012, 22:12
Kolme ekaa on pika hehkuja kolme vikaa tollaisia 2-osaisia pika ja jälki hehku.
huonot suuttimet tekeemonesti sen rykimisen.Osaakos joku sanoa että miten alkuperäinen öljyn merkki valo systeemi toimii?

Ural69
04.11.2012, 22:18
Kolme ekaa on pika hehkuja kolme vikaa tollaisia 2-osaisia pika ja jälki hehku.
huonot suuttimet tekeemonesti sen rykimisen.Osaakos joku sanoa että miten alkuperäinen öljyn merkki valo systeemi toimii?

Lohkon kupeessa on kaksinapainen öp anturi jolla toimii valo ja öp mittari. Öljynsuotimen jalassa on lämpötila anturi joka sytyttää mittaristoon varoitusvalon.
Jossakin on ilmeisesti pelkkä valo öljynpaineelle. Anturi on normaalisti suljettu -> valo palaa. Paine nousee ja lamppu sammuu :)

Kylmänä jos ei ole paineita niin 2.8 koneessa on öljypumpun kannen ruuvit löysällä. Just on alakerta auki ja kolme ruuvia oli ihan irti. Ihmeen hyvin kuitenkin riitti painetta lämpimänä.

tapsa4x4
04.11.2012, 22:32
Lohkon kupeessa on kaksinapainen öp anturi jolla toimii valo ja öp mittari. Öljynsuotimen jalassa on lämpötila anturi joka sytyttää mittaristoon varoitusvalon.

Kiitoksia tästä rupesin tänään miettimään samaa kun kytkin ton öljynpaineen valon tohon lämpötila anturiin ja ihmettelin että mikä saatananvika siinä on. Maa-puoltahan toi varmaan ohjaa?

Ural69
04.11.2012, 23:33
Niin tekee, moottorin huono maadoitus saa nuo sikailemaan kans.

Kai tämä voi löyhästi liittyä kylmäkäynnistykseen... onko kukaan asentanut patrolliin Suomessa rb sarjan tärpättikonetta vaikka RB25det?
Patrollin RD alakertahan on periaatteessa sama, koneiden pitäs käydä
laatikkoon jonka sisäkalujen väitetään olevan samat kuin 300zx.
Ei käryäis talviaamuna ja kerkeis sopivasti piristettynä :rolleyes:

okqjtf9xZfo

Kairankutsu
06.11.2012, 10:36
Jos oikein muistan niin pytyissä 1,2 ja 3 on pikahehku ja muissa hidas hehku.
Ja jos joudut vaihtaan siihen hehkuja niin hae suoraan nissanilta ne törkeen kalliit alkuperäis hehkut. Tarvikehehkut kestää pari päivää..
Hain motonetistä pajeron 11voltin tulpat ja vaihdoin orkkisten tilalle niin vika POISTU, otin jälkihehkutus riman pois ja kaikki rinnan niin pelitti hyvin. hinta vain 7,9 ekua tulppa. pituus ero on aivan olematon , mut älä kiristä liian tiukkaan ettei ota etukammioon kii

fintroll
06.11.2012, 10:46
joku varmaan osaa kertoo miten gr patrollin hehkujärjestelmä toimii? miks toinen hehkusilta menee vaan kolmelle hehkulle? jälkihehku, mut miks vaan kolmelle?

jälikhehku ei on kolmelle hehkulle. Se on kaikki kuusi hehkulle mutta puoli jännite. Sähko en mene sama suntaa.

http://www.patrol-gr.net/im/trucs/163/13.jpg