View Full Version : 32010X kartiolaakeri
32010X laakeri 80x50x20 on siis perän poskilaakeri joka käy toyota isoon perään kun siinä on ARBin lukko (ID 50mm). Tämä ei ole isossa perässä vakiolaakeri joka on muistaakseni ID 45mm. Kysymys kuuluukin missä Toyotassa tämä laakeri on vakiona että osaan tilata toyotan tiskiltä oikean. Olen tämän asian joskus selvittänyt mutta nyt se tieto on vuosien myötä syöpynyt pääkopasta ja pikaista apua kaivataan. Laakeriliikkestäkin kysyin mutta hinta oli kalliimpi kuin Toyotan joku vuosi sitten. Saishan näitä helposti monestakin paikkaa tilattua mutta toyon tiski olis sopivan lähellä ja jos vielä hyllystä löytys niin pääsis heti niputtamaan.
Jotenkin muistelisin että se olis 8" hilux tai LJ??
Pähäman oma Toyota myyjä löysikin järjestelmästä edellisen tilaukseni 2008 vuodelta ja asia selvisi. En kyllä tiedä mistä mallista laakeri on, mutta laitan kyllä tänne sen tiedon, että osaa sitten tilata seuraavan kerran oikean ilman taistelua.
Tollukka
08.10.2012, 15:10
110 ja 65 hiluksista löytyy kitkalukon kanssa, LJ:ssä ulkohalkaisija on 83mm.
viimeksi kun ostin laakeriliikkeesta, oli hintaa 32e/kpl. Miten paljon halvempi oli tojotalla?
En tiedä löytyykö Lahdesta enää kunnon laakeriliikettä? kun jokilaakeri ei myy yksityisille ja laakerikeskus on vissiin "ryssitty". Jokilaakeri tarjos laakeria 63€ alv0 hintaan mutta toi ei varmaan ole todellinen eli joku normi alennus sit on varmaan joku 60%. Vuosia sitten maksoi Toyotalla 50e kpl mutta nyt kuulemma hinta pompsahtanut. Onneksi Tero vielä löysi vanhoja varastoja edullisesti. Tamgearsilta tai Lipposeltahan noita saa kanssa mutta halvin on varmasti joku laakeriliike. Täytyy duunin varastonhoitajalta kysyä minkälaiset alennukset sais kun tilais firman nimiin. On yleensä ollut hinnat vähän eri kun että tämmöi tavallinen jamppa kysyy tiskiltä.
toyota4x4
09.10.2012, 11:11
traktori varusteessa on laakereita ja etolasta saa mitä vain laakereita
Tuumalaakerit kannattaa nykyään tilailla ulkomailta.
Vaikka Rockautosta:
Timken 32010X 1.9685 Cone Bore; 0.7874 Cone Width; 3.1496 Cup Outer Diam; 0.6102 Cup Width
€16.78
National 32010X Taper Bearing Assembly; Bore=1.9685", Outer Diameter=3.1496", Width=0.7874"
€19.25
SKF 32010X{Click Info Link for Alternate/OEM Part Numbers} Cone length=.7874"; Width=.787"; Standout=.1772"; Outside diameter=3.1490"; Inside diameter=1.9690"; Cup radius=.0024"; Cup length=.6102"; Cone radius=.0591IN
€22.95
Rockauton hinnat onkin kohallaan. Jos Jeeper joskus tilaat jotain niin voisin kimpassa ottaa noita varastoon ämpärillisen.
Mä tilaan tässä lähiaikoina tavaraa noihin ameriikan ihmeisiin Rokkiautosta, eiköhän siinä samalla tuu tarvittaessa toijotan laakereitakin.
Nykyään Lahden laakerikaupat on aika heikossa hapessa, Etra se melkein paras paikka on jos onnistut löytämään palveluhalukkaan myyjän. Hinnoista en tiedä onko halpaa vai kallista, ainakin työnantajan alennukset on ihan kohillaan.
Nykyään Lahden laakerikaupat on aika heikossa hapessa, Etra se melkein paras paikka on jos onnistut löytämään palveluhalukkaan myyjän.
Lahden etralla on yksi Suomen eniten laakerieista tietävä heppu, eli laakeriasioissa vain ja ainostaan asioidaan Auvisen Jarmon kanssa;)
Lahden etralla on yksi Suomen eniten laakerieista tietävä heppu, eli laakeriasioissa vain ja ainostaan asioidaan Auvisen Jarmon kanssa;)
Ja jos erehdyt soittamaan ja kysymään neuvoa jossain laakereihin liittyvässä asiassa, niin varaa reilusti aikaa.
Jatelta ei jutut laakereista lopu kesken.
http://www.autopartsnetwork.com/shop/-part_Differential_Bearing-make_Toyota.html
Lahden etralla on yksi Suomen eniten laakerieista tietävä heppu, eli laakeriasioissa vain ja ainostaan asioidaan Auvisen Jarmon kanssa;)
Tämä vähän niinku nätisti yritin sanoa :). Palvelu kohillaan, hommas pari isohkoa SKF:n nivellaakeria (200mm tapille) reilussa päivässä Espanjasta tai jostain sieltäpäin Lahteen että sain seuraavana päivänä viedä ne mennessäni Talvivaaraan. Hintaa en kylläkään kyselly, ilmotin että tälläsiä ja tositosi äkkiä ;).
Just tilasin yhteen Sota-Jeep projektiin pyöränlaakerit Englannista.
8kpl laakereita postikuluineen 78€, Sama laakeri oli Suomessa muutamasta kaupasta kysyttynä n. 70-90€ kpl.
Samppa79
10.10.2012, 06:37
Lieneekö tämä laakeri sama:
http://www.pmkaubamaja.ee/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage_images.tpl&product_id=2667&category_id=483&keyword=32010&option=com_virtuemart&Itemid=20&lang=fi