|
Kuva 4 / 84 Päihdepolitiikkaa ja -poliitikkoja
|
 |
Kyllä Suomessa metsää riittää kuten näkyy tässäkin ettei oikein meinaa metsää puilta nähdä.
22-12-2021
Sirpaleisia luonnonmetsäkaistaleita minimaalisesti esiintyvänä on puhutteleva esimerkki jonka pitäisi herättää todellisuuteen. Tilanne on sama kuin Etelä-amerikan sademetsissä ja tapahtunut jo pitkään myös Suomessa. Suomi on liian pitkään elänyt harhassa puuvarantoasioidensa kanssa kanssa jonka asian myöntäminen ajoissa on ollut liian vaikeaa. Metsä ja teollinen puuntuotantoalue ovat kaksi eri asiaa. Teollisuuden ja liike-elämän ehdoilla tapahtuva yhteiskuntakehitys pilaa omankin lajimme elinmahdollisuuksia merkittävällä tavalla. Eksponentiaalinen kasvu rajatussa tilassa ei ole mahdollinen, teollisuuden jatkuvan kasvun silppurit rouhivat elinmahdollisuuksiamme vähemmäksi koko ajan ja todellisuus on vaarassa tulla liian myöhään kohdattavaksi. Kuvassa on aurattua puupeltoa Pohjois-savossa joka kasvaa enemmän kuin koskaan. Ei täällä viihdy minkäänlainen elukka. Timothy Branch.
Kuvahakusanalla "metsän auraus" ei ainakaan täällä päin kovin kummoisesti googleta. Kakkua sensijaan leivotaan, sehän nyt on taas vaihteeksi selvä asia. Useammankin eri yhteiskunnan sektorin toimintaan ja vallankäyttöön tulisi pikaisesti puuttua yleisen yhteiskuntaturvallisuuden nimissä. Auraus on hyvä metsän"hoito"menetelmä, sanotaan. Puutakin riittää eikä se lopu kesken, niinkin on aina hoettu etenkin metsäteollisuuden edustajien toimesta. Aivopestyllä yhteiskunnalla ei ole mahdollisuuksia selviytyä loppujen lopulta. Perinteisesti niinsanotun virallisen totuuden ja todellisen tilanteen erot voivat olla huomattavia joissa vastaanpullikoijalla on riski kohdata kaikenlaisia ongelmia ennen todellisuuden ja yhteiskunnan yleistä kohtaamista. Asioidentilan todellisuuden tiedostavat ihmiset ja etenkin päättäjät ovat arvokkaita tällekin maalle. Tiedostavuuden avulla on mahdollista aikaansaada mahdollisuudet, jossa edes jonkinlaiset elinkelpoisuuden perusmääritelmät täyttävä ympäristö olisi olemassa myös tuleville ihmissukupolville, lajipopulaatiokato etenkään vieläkin käytössä olevilla menetelmillä ei tule koskemaan pelkästään eläimiä.
Kasvihuonekaasuja kuten metaania tuottavat koko ajan maatalous sekä muu bioalan teollisuus eikä raaka-aineita oteta talteen etenkään muun Euroopan mittapuussa vertailtuna voimaantulevien ilmastovelvoitteiden mukaisesti, Suomea ei pidä hyväksyä bioenergiapoliittisena takapajulana. Orgaanisten polttoaine-raaka-aineiden talteenotto, jalostus sekä jakelu eivät kestä vertailua moniinkaan muihin Euroopan maihin verrattuna, jossa esimerksi LPG-kaasua ja orgaanista etanolia voi tankata miltä tahansa huoltoasemalta tai muista tankkauspisteistä. Valtionvelalla tapahtuva biomuuntokelpoisten ajoneuvojen romutusrallin tukeminen polttoainemonopolistisessa sähköautoutopiassa on osa kokonaisvaltaista yhteiskunnallista immobilisaatiota jota ei tule hyväksyä. Hienoa että aiheeseen nyt yritetään saada avointa keskustelua! Ensimmäiset dieselmoottorit pyörivät hamppu- pähkinäöljyllä, kiistaton fakta. Polttoaineita on mahdollista tuottaa mistä tahansa orgaanisesta materiaalista ja biotalous-käsitteenkin olisi hyväksi perustua muuhun kuin kasaan sahanpurua, hakkuuaukkoon ja mäntytaimikkoon,. Orgaanisen biotalouden mahdollisuudet odottavat edelleen Suomessa todellista toteuttamistaan ja voivat olla realististen ilmastotavoitteiden järkevän perustan toteuttamista toteutuessaan.
"hampunsiemenöljyllä esimerkiksi vanhalla 70-luvun dieselmaasturilla ajaminen öljyn vähittäistukkumyyntihinnalla valmiin öljyn ostohankintahintana maksaa tällä hetkellä noin 219 e/ 200 km joka soveltuisikin ko.alan maatilan välttämättömien asioiden suorittamiseen tai polttoainerahoituksen löytyessä turistimatkailuun, kuten on liikeideana ollut- näillä pääsee hyvin pelloille" -muualla maailmassa on ajettu jo pitkään biokaasulla ja muilla biopolttoaineilla, asiantilaa olisi ollut aikaa ja mahdollisuuksia korjata mutta jälkiviisaus ei auta toki ketään, hienoa että polttoainepolitiikasta käydään edes jo avoimempaa keskustelua, muutokset asioissa ovat ehdottoman tarpeellisia, kiirellisiä ja välttämättömiä" Pelkästään puun hyödyntämiseen pohjaava biotalousjärjestelmän toteuttamisen yrittäminen ei ole realismia, metaanin talteenottojärjestelmien sekä hyödyntämisen käyttöönotossa Suomi on asiassa vertailussa pahoin jäljessä kansainvälisesti katsottuna. |
Kuva lisätty 11.10.2009 13:32
Kuvan lisännyt Urbancityboy
|
|
Showing Picture Comments 1 to 4 of 4